domki lalek wykonianie domku dla lalek
dom dla lalek domki dla lalki Barbie
drewniane domki lalekdom lalekkolekcjonerskie domki lalekwykonianie domku dla lalekkolekcjonerskie domki lalekdomy lalek
robienie domku dla lalek
wyposazenie do domku dla lalek
 
domy dla lalki Barbie

CIASTKO Z WIŚNIĄ
 
Wspaniały tutorial Gosi Suchodolskiej, pokazujący jak zrobić realistyczne ciastko "drożdżowe" z modeliny.
domek lalek
 
domek dla barbie

LATO W MUZEUM
 
Przygotowaliśmy ofertę wakacyjną dla dzieci, które spędzają lato w mieście lub przyjadą do stolicy aby poznać zabytki i muzea Warszawy. Wśród letnich wycieczek nie może zabraknąć wizyty w naszym niezwykłym, tajemniczym i inspirującym Muzeum!
domki dla lalek
dom dla Barbie

Znamy już wyniki konkursu MÓJ WYMARZONY DOMEK DLA LALEK
 
Dziś ogłaszamy listę autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac. Oficjalne ogłoszenie wyników już 1 czerwca o 12:00 w Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie!
muzeum domków lalek
drewniane domy dla lalek

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
 
MÓJ WYMARZONY DOMEK DLA LALEK! Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 6 - 16 lat do przesyłania swoich prac plastycznych!
historia domków lalek
drewniane domy lalek


 

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?


Stronę Belle Époque utworzyłam w 2007 roku, chcąc dzielić się z Wami swoją pasją i wiedzą o dawnych domkach dla lalek, które kolekcjonuję i restauruję już od ponad dziesięciu lat, i których zebrała się już blisko setka.

Dzięki mailom i listom jakie otrzymuję, wiem, że strona ta przez wiele lat inspirowała wielu z Was do budowania, urządzania i kolekcjonowania domków. Dziękuję jeszcze raz za wszystkie dobre słowa jakie od Was otrzymałam - drogą pisemną i osobiście, podczas licznych wystaw.

Gdy minęła dekada mojej przygody z domkami; dekada wypełniona organizacją wystaw i warsztatów, postanowiłam pójść krok dalej i założyć Fundację Belle Époque, której celem jest utworzenie i prowadzenie Muzeum Domków dla Lalek, oraz szerzenie wiedzy o tym niezwykłym, nadal mało znanym w Polsce zjawisku.

Wraz z kilkoma niesamowitymi osobami tworzącymi Fundację mamy nadzieję, że z Waszą pomocą uda nam się już od 1 czerwca 2016, gościć Was w stałej, warszawskiej siedzibie MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK - muzeum unikatowego w tej części Europy, miejsca gdzie będzie można dać się uwieść czarowi dawnych domków dla lalek.

Aneta Popiel-Machnicka Mam również nadzieję, że od teraz nie tylko ta strona ale i inne działania Fundacji będą dla Was zachętą do twórczego spędzania czasu i odkrywania, jak wiele radości (nam i bliskim) niesie zrobienie czegoś samemu. Nawet jeśli jest to tylko coś tak maleńkiego, o-takiego tyciego.

Aneta Popiel-Machnicka
prezes
FUNDACJA


W jakim celu powstała?
Organizacja powstała, aby propagować wiedzę i świadomość społeczeństwa odnośnie roli zabawek i zabawy w historii cywilizacji, ze szczególnym uwzględnieniem domków dla lalek i miniatur jako dokumentu dawnych czasów, bogatej dziedziny sztuki i rzemiosła, zjawiska kulturalno-społecznego i edukacyjnego.

Rolą Fundacji i Muzeum, oprócz funkcji edukacyjno-wystawienniczej, będą działania z zakresu ochrony i konserwacji dawnych zabawek - w szczególności polskich; stanowiących dorobek dziedzictwa kulturowego i narodowego. Ważna rolę będą odgrywały także działania propagujące twórczość hobbystyczną i rzemiosło około-zabawkarskie, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy znawcami przedmiotu, kolekcjonerami i pasjonatami a odbiorcami masowymi.

Kto tworzy Fundację?
Założycielką i fundatorem jest Aneta Popiel-Machnicka, kolekcjonerka i restauratorka dawnych domków dla lalek, prekursorka działań zmierzających do upowszechnienia tego zjawiska w Polsce, autorka kilkunastu wystaw tematycznych i warsztatów dedykowanych dawnym domkom dla lalek.

W Zarządzie i Radzie Fundacji zasiadają osoby związane z szeroko rozumianą tematyką około-domkową; artyści, architekci, projektanci wnętrz i graficy.

Jaki jest statut Fundacji?
Celami Statutowymi Fundacji są: inicjowanie, kreowanie, wspomaganie organizacyjno-rzeczowe wszelkich działań związanych z rozwojem twórczości artystycznej oraz promocją szeroko pojętej kultury, sztuki i turystyki, poprzez organizację i wsparcie działań społecznych, edukacyjnych i gospodarczych na rzecz rozwoju kultury.

Właściwym ministrem ze względu na charakter i cele Fundacji jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zapisem Statutu Fundacji .

Dlaczego właśnie domki dla lalek?
Przyszło nam żyć w dobie szybkiego i bezmyślnego konsumpcjonizmu. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega, jak ważne jest to, by w tym pędzącym w zawrotnym tempie świecie mieć prawdziwą, głęboką świadomość siebie samego, swoich marzeń i pragnień. Jak istotne jest to, by umieć budować więź między pokoleniami, uwieczniać historię własnej rodziny, umacniać jej odrębną tradycję. W końcu to, by umieć pielęgnować swoje własne wspomnienia i mieć rzeczywisty wpływ na wspomnienia ważnych dla nas osób.

Domy dla lalek znakomicie się do tego nadają - pozwalają bowiem na twórcze, czasem zaskakujące pomysły, łączenie elementów przeszłości i teraźniejszości, na współpracę w grupie – rodziny, znajomych, czy kolegów z klasy.

Na podstawie wieloletniego doświadczenia możemy żywić przekonanie, że działania Fundacji i powstałe Muzeum staną się dla wielu osób swoistym odkryciem i natchnieniem, że magia domków zachęci do kreatywnej pracy twórczej – zarówno dzieci jak i dorosłych i że dzięki inspiracji płynącej z ekspozycji czy warsztatów, powstaną domki, które przechodząc z pokolenia na pokolenie, staną się długowieczną rodzinną pamiątką i dadzą twórcom ogromną radość i satysfakcję tworzenia.

No i powiedzmy sobie wprost- na spełnienie marzeń z dzieciństwa nigdy nie jest za późno, prawda?

KONTAKT


Serdecznie zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane tematyką tworzenia i kolekcjonowania domków dla lalek, a także wsparciem inicjatywy istnienia w Warszawie Muzeum Domków dla Lalek.

FUNDACJA BELLE ÉPOQUE
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa

KRS 0000564993
NIP 7010503893
REGON 362322507

Nr konta PLN
83 1750 0012 0000 0000 3079 3781

Nr konta EUR (wpłaty walutowe)
30 1750 0012 0000 0000 3106 7693


fundacja@belleepoque.pl
www.belleepoque.plPODZIĘKOWANIA


Składamy podziękowania wszystkim osobom, dzięki którym powstała ta strona, w szczególności zaś ANI GAUVIN, która włożyła wiele, wiele serca, zapału i czasu w jej zbudowanie. Aniu, dziękuję :)

Wspaniale funkcjonujący serwis informatyczny zapewnia MARIUSZ MAKOWSKI, chwała Mu za to!

Dziękujemy również tym, którzy służą zawsze fachową radą i pomocą (co zwłaszcza podczas procedur zakładania Fundacji było nieocenione!) - w szczególności zaś Bożence Donnerstag (matce chrzestnej Muzeum), Agnieszce Wlazeł, Jarkowi Góralczykowi, Paulinie i Mariuszowi Milewskim, Ani Krotiuk, Dorocie Kaczyńskiej, Beacie Zmysłowskiej, Waldemarowi Lenczewskiemu, Gosi Suchodolskiej - jesteście nieocenieni! Jeszcze raz - dziękuję :)
 
english
tradycyjny dom dla lalek
MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK W WARSZAWIE już otwarte, zapraszamy!
domki dla lalki Barbie
MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK - niezwykłe miejsce w samym centrum Warszawy, w tajemniczych, niedostępnych dotąd dla zwiedzających wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki już rozpoczęło swoją działalność.
domek dla barbie
domek dla barbie