wiktorianski domek dla lalek Copyright © by La Belle Epoque, Aneta Popiel-Machnicka
domek lalek domek lalek
wiktoriański domek dla lalekmebelki do domku lalekdomek lalekangielski domek dla lalekwykonianie domku dla lalekrobienie domku dla lalek
wykonianie domku dla lalek
domki dla lalek Barbie
 
domy dla Barbie

LAMPA Z BIAŁEGO SZKŁA
 
Wspaniały tutorial Eli Marcinkowskiej-Wilczyńskiej, pokazujący jak wykonać wiszącą lampę z kloszem z "białego szkła".
drewniane mebelki dla lalek
 
MOJA KOLEKCJA DOMKÓW DLA LALEK
 
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z częścią zbiorów mojej kolekcji liczącej ponad 60 domków i sklepików.
kolekcjonerskie domy dla lalek
muzeum domków lalek

DOM MISS HOPE
 
Niezwykły, czterostronny dom z 1950 roku i piękną historią.
drewniany dom lalek
drewniany dom dla lalek

SYPIALNIA LALKI BASI
 
Duża sypialnia z 1920 r. z rozkładanymi ściankami.
robienie domku dla lalek
akcesoria dla lalek

EDWARDIAŃSKI SALON ŚLUBNY
 
Czyli wszystko, czego potrzebowała Panna Młoda w 1900 roku.
wyposazenie do domku dla lalek
wiktoriański domek dla lalek

KUCHNIA BRETOŃSKA
 
Drewniana replika kuchni bretońskiej z przełomu wieków.
historia domów lalek
historia domków lalek

KLASA SZKOLNA
 
Jednoklasowa Szkoła Gminna i nauczycielka zimna jak porcelana...
kolekcjonerskie domki dla lalek
drewniane domki dla lalek

DOM Z PIANINEM
 
Dwa duże pokoje, dwa arcyciekawe meble ze skrytkami...
kolekcjonerskie domy lalek
meble dla lalek

APTEKA U TRZECH SIÓSTR
 
Czyli jaka jest data ważności tego arszeniku?
kolekcjonerski domek lalek
domki dla lalek z drewna

DOMEK ŚLĄSKI
 
Dwupokojowy, świetnie zachowany domek z lat 1946-48, z ręcznie wykonanymi mebelkami i piecem kuchennym w skali 1:12.
drewniany domek lalek
drewniany domek dla lalek

SKLEPIK BŁAWATNY
 
Czyli radość tworzenia liczona na metry, a w tym wypadku na milimetry, bo sklepik jest w skali 1:10.
drewniany domek lalek
domki lalek z drewna

ŚWIĄTECZNY SKLEPIK Z ZABAWKAMI
 
Prezent Gwiazdkowy dla mojej chrzestnej córki - Ewy i Jej rodzeństwa.
domki lalek z drewna
drewniane domy lalek

SKLEPIK "MARZENIE PRL'u"
 
Czyli jak NIE wyglądała polska rzeczywistość sklepowa PRL'u...
barbie domek
kolekcjonerskie domki dla lalek

DOM KRAWCOWEJ
 
Pracownia z prawdziwego zdarzenia, urządzona dla pewnej 15-centymetrowej Pani Krawcowej i jej Szacownej Klientki.
domy lalek
wyposazenie do domku dla lalek

POKOIK W SKRZYNCE PO WARZYWACH Z 1936 ROKU
 
Uroczy pokoik panienki Krysi, uratowany ze strychu śląskiego domu.
tradycyjny domek dla lalek
wykonianie domku dla lalek

KAWALERSKI ŻYWOT PISARZA
 
Dwa pokoje, w których natchnienia szuka pewien mało jeszcze znany, ale świetnie zapowiadający się pisarz ...


domy dla lalek z drewna
wykonianie domku dla lalek

DOM PANNY JULII w skali 1:10
 
Dwupiętrowy dom w stylu lat 20-30 i jego kapryśna mieszkanka ...


domki lalek z drewna
wykonianie domku dla lalek

DOM RÓŻY
 
Czyli mój pierwszy remont domku dla lalek oraz nie tak trudna nauka kompromisów :)

mebelki do domku lalek
wyposażenie do domku dla lalek


 

CZYTELNIA


Tu znajdziesz informacje na różne około- domkowe tematy. Trochę historii, trochę praktycznych porad, sylwetki artystów i producentów oraz przeróżne ciekawostki.

Czytelnia to stale rozrastający się dział, zapraszamy więc do częstych odwiedzin, a autorom artykułów dziękuję za wspaniała robotę! Niech domki będą z nami!

POSTARZANIE MINIATUROWYCH MEBELKÓW

tekst: Ewa Jezierska

Minęło parę lat, od kiedy zbudowałeś swój wymarzony domek dla lalek a on wciąż wygląda jak nowy - czysty, zadbany, z nowiutkimi meblami? No właśnie! W prawdziwym domu meble i sprzęty z czasem się zużywają, starzeją, matowieją, bywają uszkodzone, niektóre nawet pokrywają się patyną - nadając wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Zawsze chciałeś, żeby twoje miniatury przypominały swoje prawdziwe odpowiedniki. Czy możemy więc powtórzyć efekt zużycia i postarzenia się mebli w mniejszej skali? Tak. I mamy na to parę sposobów.
 
Wśród miniaturzystów możesz usłyszeć taką radę: jeżeli chcesz nadać realizmu zużycia nowemu mebelkowi, wystaw go na miesiąc na dwór… Nie jest to zły pomysł, pod warunkiem, że w ciągu tych dni będziemy mieć i ostre słońce, i deszcz, i może jeszcze silny wiatr, a brak gwarancji uzyskania odpowiedniego efektu nam nie przeszkadza. Jeśli jednak chcemy uzyskać postarzenie szybciej i w bardziej kontrolowany sposób - wystarczą nam farby i papier ścierny.

Jeżeli drewniany mebelek był już wcześniej pomalowany, możemy użyć papieru ściernego o bardzo drobnych ziarnach. Szlifujemy delikatnie całą jego powierzchnię, żeby ją nieco zmatowić. Zdecydowanie mocniej szlifujemy na wszystkich kantach i brzegach miniatury, do momentu gdy spod farby wyłoni nam się kolor surowego drewna, lub spodniej farby. Możemy też stępić trochę rogi mebla.
Jeśli mebel nie jest pokryty farbą lub niepewni efektu – nie chcemy niszczyć jego powierzchni papierem ściernym, możemy skorzystać z efektu postarzania za pomocą farb akrylowych. W przypadku miniatur w naturalnym kolorze jasnego brązu wystarczy bardzo delikatnie zaznaczyć miejsca ”zużycia” jasnoszarym kolorem, używając do tego miękkiego pędzla lub palców.

Zdjęcia przedstawiają nowy stół, który został przeze mnie cały pomalowany ciemnobrązową farbą. Następnie użyłam farby o nazwie siena naturalna - cienkim, prawie suchym pędzelkiem zaznaczyłam wszystkie interesujące mnie brzegi i rogi, zarówno blatu jak i nóg. Jeżeli w którymś miejscu zauważyłam zbyt dużą ilość farby wycierałam ją delikatnie, tak żeby całej nie usunąć, zwykłym papierowym ręcznikiem kuchennym lub własnymi palcami. Chciałam też, żeby mebelek nosił ślady starych plam np. po wylanych płynach. Ten efekt uzyskałam rozcierając palcami na blacie niewielką ilość farby w wybranym kolorze.
W przypadku krzesła, które pomalowane już było na ciemny brąz, również skorzystałam z farby siena i podkreśliłam nią wszystkie te miejsca, które przy korzystaniu z normalnej skali mebla uległyby zużyciu i wytarciu farby.

Chcąc uzyskać efekt mocno zużytego, ale wciąż jasnego materiału obicia, wystarczyło, że zanurzyłam go w ...herbacie.

Przy postarzaniu mebli nie należy się spieszyć. Zazwyczaj miniaturowy przedmiot postarzam przez około dwa tygodnie, przy czym przez większość tego czasu przyglądałam mu się bacznie czy już wygląda wystarczająco naturalnie.
Mam nadzieję, że powyższe pomysły przydadzą się miłośnikom miniatur w tworzeniu realnie wyglądającego miniaturowego świata. Dobrej zabawy!
fot. Ewa Jezierska / The Sunny Hours


SPEŁNIONE MARZENIE: LALKARSTWO LISY JOHNSON-RICHARDS

tekst: Ania Gauvin

Ukończywszy Newcastle College of Art & Design z dyplomem grafika Lisa rozpoczęła pracę w reklamie i nic nie wskazywało na to, że lalkarstwo będzie jej przeznaczeniem. Dopiero przyjście na świat jej córki, Rebeki, popchneło ją w kierunku sztuki miniaturowej.

Kiedy Lisa urodziła syna Christiana, ojciec Lisy, także artysta zrobił dla wnuka drewnianego konia na biegunach. Gdy na świecie pojawiła sie córeczka Lisy, Rebeka, szczęśliwy dziadek podjął się budowy domku lalek. To właśnie ten projekt zainspirowal Lisę do odwiedzenia jej pierwszych targów sztuki miniaturowej. Lisa wybrała się na nie z myślą o kupnie lalki do domu budowanego przez jej ojca. Ku jej rozczarowaniu szybko zorientowała się, że lalki które jej się podobały po prostu nie były w zasięgu jej możliwości finansowych. Nie pozotawało jej nic innego, jak wymarzoną lalkę zrobić samemu. W ten sposób Lisa rozpoczeła trudną, ale w pełni satysfakcjonujacą podróż przez wyzwania lalkarstwa.

Wysiłki Lisy, która podstaw sztuki tworzenia lalek uczyła sie sama, zostały wkrótce wynagrodzone. Już sześć miesięcy po zrobieniu swojej pierwszej lalki, Lisa została zaproszona do udziału w prestiżowym London Dollhouse Festival (obecnie znany jako Kensington Dollhouse Festival), gdzie rokrocznie eksponuje swoje dzieła po dziś dzień.

Lisa uwielbia różnorodność kreatywnej stymulacji jakiej dostarcza lalkarstwo - od rzeźbiarstwa, po malarstwo, projektowanie mody, szycie i perukarstwo. Praca w studio pozwala jej również na pełnoetatowe robienie tego co kocha przy jednoczesnym byciu w domu z jej dwójka dzieci. Dla Lisy lalkarstwo jest po prostu spełnionym marzeniem!

Więcej informacji na temat Lisy i jej sztuki znajdziecie na stronie internetowej Lisa Johnson-Richards, Miniature Doll Artist and Couturiere.


fot. Aneta Popiel-Machnicka


JAK ZBUDOWAĆ DOMEK DLA LALEK

tekst: Jayne Cremasco
tłumaczenie: Ania Gauvin
Zanim wybierzesz zestaw do samodzielnego złożenia, zastanów się nad następującymi kwestiami: Jaki styl i rozmiar domku mi odpowiada? Czy preferuję domek otwierany z przodu czy z tyłu i jaki rodzaj wykończenia zewnętrznego podoba mi się najbardziej? Większość zestawów ma ściany zewnętrzne profilowane w sposób przypominający siding o szerokości 3/8\" (0.95 cm). Jest to najprostszy sposób na osiągnięcie efektu drewnianej oblicówki. Domy w niektórych zestawach mają gładkie ściany zewnętrzne, które następnie mogą być wykończone cegła, kamieniem lub tynkiem.

Niezbędne zakupy przed rozpoczęciem pracy

Większość zestawów do samodzielnego montażu ma wszystkie niezbędne elementy, ale nie zawiera kleju i farby. Radzimy zakupić farbę gruntującą oraz dobrej jakości farbę akrylowo-silikonową do ścian zewnętrznych. Kolory potrzebne do wykończenia detali można nabyć w mniejszych opakowaniach w sklepach z artykułami artystycznymi i rzemieślniczymi. Do klejenia polecamy wybrać wysokiej jakości klej stolarski jak również lepki klej ze sklepu rzemieślniczego. Podstawowe narzędzia to: kątownik stolarski, papier ścierny (drobno- i gruboziarnisty), przydatne mogą się okazać także nożyk Exacto lub skalpel, taśma maskująca, a do niektórych domków (np. z zestawów the Real Good Toy) malutkie gwoździe i młotek.

Czego należy się spodziewać po otwarciu zestawu

Wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być wycięte, ściany zewnętrzne powinny być wyprofilowane, wykończeniowe elementy dekoracyjne powinny być w formie listewek, a drzwi i okna zmontowane. Otwory okienne i drzwiowe w ścianach powinny być wycięte. Precyzyjne wycięcie otworów powinno zapewnić idealne dopasowanie elementów stolarki. Dachówki, jeżeli występują, są to ręcznie dzielone, pojedyncze kawałki drewna sosnowego lub cedrowego. Montaż dachówek polega na przyklejaniu indywidualnych kawałków do dachu za pomocą lepkiego kleju. Każdy zestaw także zawiera szczegółową instrukcję montażu krok-po-kroku z dokładnymi ilustracjami. Niektóre zestawy są zaopatrzone w instruktażowy film wideo.

Dodatkowe rady

Nasza pierwsza rada jest taka, żeby zaplanować wystarczająco dużo czasu na przygotowanie i montaż, tak aby móc wykonać wszystkie czynności starannie i bez pośpiechu. Składanie domku dla lalek to wspaniałe przedsięwzięcie, ale w zależności od modelu i rodzaju domku, może być czasochłonne. Po drugie, zastosuj się do instrukcji, a w szczególności do kolejności wykonywania poszczególnych czynności. Np. z mojego doświadczenia wynika, że gruntowanie zewnętrznych elementów dekoracyjnych i ścian przed złożeniem domku zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż wykonywanie tych samych czynności po złożeniu konstrukcji. Ważne: upewnij się, że farba jest dobrze wyschnięta zanim przystąpisz do montażu i nie nakładaj farby w miejscach, które będą klejone. Wreszcie, jeśli planujesz montaż instalacji elektrycznej, należy to zrobić zanim przystąpisz do etapu dekorowania, a w niektórych przypadkach nawet przed instalacją ścian wewnętrznych.

Generalnie wszystkie domki ze zestawów są zaprojektowane w taki sposób, że mogą być przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych kolekcjonerów. Sugeruję jednak, żeby w przypadku bardzo młodych miłośników miniaturowej sztuki (poniżej 5ciu lat), poczekać z instalacją dachówek i delikatnych zewnętrznych elementów dekoracyjnych - mogą być one z powodzeniem dodane później. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że dzieci bardzo szybko uczą się doceniać nawet delikatne elementy dekoracyjne i odpowiednio modyfikują styl swojej zabawy.

Sugerowany plan montażu domku dla lalek:
 1. Zanim przystąpisz do pracy, uważnie przeczytaj CAŁĄ instrukcję montażu.
 2. Zmontuj skorupę zgodnie z instrukcją.
 3. Jeśli planujesz montaż instalacji elektrycznej, rozprowadź podstawowe jej elementy.
 4. Zamontuj oblicówkę. Nie jest to konieczne jeśli domek w wybranym przez Ciebie zestawie ma profilowane ściany zewnętrzne, lub jeśli preferujesz gładkie wykończenie ścian.
 5. Pomaluj oblicówkę i, jeśli występuje, podłogę ganku.
 6. Pomaluj zewnętrzne elementy dekoracyjne, okna i drzwi.
 7. Niektórzy konstruktorzy lubią na tym etapie zainstalować okna i drzwi, żeby konstrukcja lepiej się prezentowała - można to zrobić używając kleju tymczasowego (np. Mini Hold Wax Temporary Adhesive).
 8. Zainstaluj zewnętrzne elementy dekoracyjne (pamiętaj, że wykończenie dachu musi być zainstalowane przed montażem dachówki).
 9. Zamontuj dachówkę.
 10. Pomaluj i zainstaluj słupy i balustrady, jeśli występują.
 11. Zabejcuj i polakieruj drewnianą podłogę. Nie musisz tego robić w miejscach, w których planujesz pokrycie podłogi wykładziną, kaflami lub klepką.
 12. Pomaluj lub pokryj tapetą sufity.
 13. Pomaluj lub pokryj tapetą ściany. Jeśli wcześniej zostały zainstalowane drzwi i okna, muszą zostać usunięte na czas tapetowania.
 14. Połóż wykładziny, klepkę lub kafle na podłogi.
 15. Zainstaluj gniazdka elektryczne.
 16. Pomaluj lub zabejcuj wewnętrzne elementy wykończeniowe jak listwy przypodłogowe, drzwiowe, okienne i sufitowe oraz schody.
 17. Zainstaluj schody.
 18. Zainstaluj okna i drzwi oraz wewnętrzne elementy wykończeniowe.
 19. Zainstaluj oświetlenie ścienne i sufitowe.
 20. Baw się dobrze!


Montaż dachówki

Jeśli planujesz bejcować dachówkę, zrób to zanim przystąpisz do montażu. Dzięki temu nie będziesz się martwić o przypadkowe zabarwienie zewnętrznych elementów wykończeniowych. Zaczynając od dolnej linii dachu, przymierz dachówkę stosując tylko minimalną zakładkę i wyznacz miejsce, do którego będzie sięgał ostatni, najwyżej położony rząd dachówki. Następnie nałóż minimalną ilość kleju montażowego poniżej tego miejsca i przyklej pierwszy rząd dachówki. Poczekaj aż klej wyschnie i postępuj w ten sposób do szczytu dachu. Może się okazać, że będziesz musiał(-a) przyciąć ostatni rząd. Górne wykończenie dachu jest montowane na ostatnim rzędzie dachówki. Uważaj, żeby nie poplamić dachówek klejem przed bejcowaniem ponieważ bejca nie zabarwi. Także stosuj minimalną zakładkę dachówek, tak żeby nadto się nie spiętrzyły.

O Autorce

Jayne Cremasco jest założycielką Doll House Elora, sklepu który dostarcza zestawy do montażu domków, meble, porcelanowe lalki i misie od ponad 25 lat. Doll House Elora zlokalizowany jest w Południowo-Zachodnim Ontario w Kanadzie, a sklep internetowy jest dostępny na http://www.eloradollhouse.com/.


fot. Eloradollhouse


PLAYMOBIL: WIKTORIAŃSKI DOMEK Z PLASTIKU

tekst: Paulina Majewska

Domki dla lalek to nie tylko świat kolekcjonerów i hobbystów – to także świat dzieci, świat zabawy. W XIX wieku producenci zabawek dostrzegli je i docenili jako zabawki edukacyjne. Od tamtej pory miniaturowe cztery ściany o przeróżnym charakterze zadomowiły się na dobre w dziecięcych pokojach. Idąc dalej – domki dla lalek to nie tylko misternie wykonane repliki odtwarzające rzeczywistość w najdrobniejszych nawet szczegółach. Przykładem może być domek Wiktoriański firmy Playmobil.

Pierwszy model przeznaczony do sprzedaży zaprojektowała Geobra Brandstätter w 1989 roku za wzór biorąc domy niemieckie z przełomu wieków XIX i XX. Projektując wnętrza zadbała o oddanie ich uroku i rodzinnej atmosfery. Widząc w zabawce duży potencjał edukacyjny położyła nacisk na funkcjonalność domu. Lalki Playmobil stworzył z myślą o małych dzieciach projektant-Hans Beck. Zadbał o ich różnorodność - mamy tu dorosłych i dzieci, arystokratów, służbę i ludzi bardzo wielu zawodów – postacie również miały spełniać rolę edukacyjną. Lalki wszystkich płci i różnego wieku mają taką samą twarz, która zmienia swoje oblicze pod wpływem stroju i dodatków takich jak wąsy czy okulary.

Charakterystyczną cechą domku Playmobil jest wykorzystane w jego produkcji tworzywo – plastik. Posłużył on jako surowiec tak do wykonania elementów domu i wyposażenia, jak i lalek. Z plastiku jest więc cała konstrukcja domu, meble, ludzie, zwierzęta, rośliny itd. Inne wykorzystane surowce to filc – służący do wykonania wyrobów z tkaniny (firanki, zasłony, narzuty) oraz zadrukowany papier najczęściej stosowany jako tapety.
domek wiktoriański playmobil Domek Wiktoriański Playmobil daje niewyczerpane możliwości zabawy. Większość elementów jest ruchoma, lalki również (mogą stać, siedzieć, mają ruchome ręce i głowy), a wszystkie sprzęty są tak wykonane, by lalki mogły je trzymać. Dom daje duże możliwości rozbudowywania np. można dodać dodatkowe piętro.

Firma Playmobil wprowadziła także do sprzedaży meble wraz z akcesoriami do konkretnych pomieszczeń w odpowiednio skomponowanych zestawach. Domek dla lalek Playmobil jest może nieco mniej realistyczny, ale z pewnością równie uroczy, jak tradycyjne domki kolekcjonerów.
domek wiktoriański playmobil Z łatwością dostrzec w nim można piękno i ten niepowtarzalny czar miniaturowego świata, który tak nas przyciąga.

Więcej o domkach PLAYMOBIL znajdziecie na oficjalnej stronie firmy.

fot. Playmobil


ZNAJDŹ SWÓJ STYL

tekst: Paulina Majewska

Zarażeni ideą miniaturowego świata zamkniętego w ścianach domku dla lalek zastanawiamy się od czego zacząć. Wydawało by się, że najważniejszą i podstawową wiedzą, jaką musimy posiąść, jest wiedza dotycząca techniki wykonywania domków i potrzebnych materiałów. Tak naprawdę natomiast, zanim zaczniemy cokolwiek robić, czeka nas podróż w świat wiedzy o przeszłości. Najważniejsze jest zapoznanie się z konkretnymi epokami oraz stylami jakie w nich panowały i wybranie okresu, którego klimat jest nam najbliższy i który chcemy odtworzyć w przestrzeni naszego domku dla lalek (np. georgiański, wiktoriański).

Do tego potrzebna jest nam wiedza historyczna - warto poznać ogólne tło epok, ważne wydarzenia, osobistości świata polityki, kultury, kierunki w sztuce, literaturze itd. Inne zagadnienie, które będzie nas interesowało, to panujące ówcześnie tradycje, obyczaje związane z życiem codziennym, etykieta. Wszystko to warunkowało bowiem wygląd domów, ich funkcjonalność i wyposażenie, a także (co jest równie ważne) wygląd ich mieszkańców.

Kiedy podróżując w przeszłości natkniemy się na okres, który nas urzeknie, szczególnie ważna staje się wiedza dotycząca architektury oraz meblarstwa. Nie możemy zapominać także o znalezieniu informacji na temat używanych ówcześnie sprzętów (np. kuchennych) oraz o panującej modzie. Wiedzę dotyczącą tych zagadnień powinniśmy traktować jako podstawę dla pracy nad tworzeniem domku. Warto poznać wszelkie szczegóły i skupić się na najmniejszych nawet detalach, takich jak wygląd używanych ówcześnie parasoli czy sztućców, gdyż to właśnie takie małe drobiazgi tworzą prawdziwy klimat domowej przestrzeni i to dzięki nim nasz miniaturowy świat będzie jak żywy.

Dopiero po zapoznaniu się z wybranym wycinkiem wiedzy historycznej o danym okresie - bliższym poznaniu jego kultury, sztuki, specyfiki życia społecznego, i wybraniu odpowiedniego stylu możemy przystąpić do zdobywania wiedzy teoretycznej o technice wykonywania domków dla lalek, potrzebnych materiałach oraz do planowania pracy manualnej.
Zagłębianie się w wiedzy o ulubionym okresie to czysta przyjemność i wielka przygoda. Z każdym dniem poszukiwań dowiadujemy się czegoś nowego, może zaskakującego, co będzie miało wpływ na końcowy wygląd naszego domku dla lalek oraz na jego późniejsze egzystowanie. Warto podjąć wysiłek takiej mentalnej podróży i odnaleźć zapomniany świat, który ożywiony w formie domku dla lalek będzie naszą dumą, źródłem satysfakcji i spokoju.

fot. Aneta Popiel-Machnicka

 
english
domek dla lalek
WYSTAWA W RADOMIU
drewniane meble dla lalek
MAGICZNY ŚWIAT DOMKÓW DLA LALEK - nowa wystawa mojej kolekcji w Radomiu.
meble do domku dla lalek
WYSTAWA W RZESZOWIE
kolekcjonerskie domki lalek
Życie zaklęte w miniaturze - nowa wystawa mojej kolekcji.
drewniane mebelki dla lalek
WYSTAWA W OPOLU
wyposażenie domku lalek
W ŚWIECIE LALKI - nowa wystawa mojej kolekcji w Muzeum Śląska Opolskiego.
angielski domek dla lalek
MINIATUROWY ŚWIAT - WYSTAWA W LEGNICY
tradycyjny dom dla lalek
Nowa wystawa mojej kolekcji w przepięknych wnętrzach Muzeum Miedzi w Legnicy.
domki lalek z drewna
WYSTAWA W CHEŁMIE
wiktorianski domek dla lalek
RZECZYWISTOŚĆ W MINIATURZE - nowa wystawa mojej kolekcji w Muzeum Ziemi Chełmskiej.
wyposażenie domku lalek
WYSTAWA W ŚWIDNICY
drewniany domek dla lalek
Wystawa domków z mojej kolekcji w MUZEUM KUPIECTWA DAWNEGO W ŚWIDNICY.
historia domów lalek
WYSTAWA W MIEJSKIM MUZEUM ZABAWEK W KARPACZU
domki dla lalek Barbie
Wystawa domków z mojej kolekcji w MUZEUM ZABAWEK W KARPACZU.
domki dla lalki Barbie
NA PLANIE FILMU "ZBLIŻENIA"
mebelki dla lalek
Domek z mojej kolekcji na planie zdjęciowym najnowszego filmu Magdaleny Piekorz "Zbliżenia".
domek dla lalek
WYSTAWA W RYBNIKU
domy dla Barbie
PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA - nowa wystawa mojej kolekcji domków dla lalek w Muzeum Rybnickim.
kolekcjonerskie domki lalek
WYSTAWA W KALISZU
domy dla Barbie
Nowa wystawa mojej kolekcji w pięknych wnętrzach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
dom lalek
NAGRODY DLA WYSTAWY "DOM LALKI"
drewniane meble dla lalek
Wystawa "DOM LALKI" w Katowicach otrzymała nominację do nagrody SYBILLI przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
drewniany domek dla lalek
WYSTAWA LA BELLE EPOQUE DOMKÓW DLA LALEK W KIELCACH
domki lalek
22 maja 2012 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach rozpocznie się wystawa domków dla lalek z mojej kolekcji. Zapraszam serdecznie!

plany domku dla lalek
MIEJSCE W LOŻY LUDZI POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH 'TELEEXPRESSU'
wyposażenie domku lalek
Pod koniec sierpnia 2011 otrzymałam najbardziej zakręcone i pozytywne wyróżnienie medialne, z rąk samych redaktorów TELEEXPRESSU.
domek dla Barbie
WYSTAWA 'DOM LALKI' W KATOWICACH
domki lalek z drewna
9 maja 2011 w Katowicach rozpocznie się wystawa domków dla lalek, na której będą prezentowane m.in. zbiory p. Marka Sosenko, oraz domki z mojej kolekcji.

kolekcjonerskie domki dla lalek
WYSTAWA CZASOWA
"DOMKI TWOICH MARZEŃ"
W FINLANDZKIM MUZEUM NARODOWYM W HELSINKACH
domy dla lalek Barbie
Fascynująca wystawa zabytkowych domków dla lalek, której towarzyszą seminaria, warsztaty i koncerty. Ekspozycja czynna od 12.11.2010 do 06.11.2011
wyposazenie do domku dla lalek
TARGI W LONDYNIE: The Kensington Dollshouse Festival
akcesoria dla lalek
Ponad 170 artystów i producentów wystawi w tym roku swoje dzieła na trzech piętrach ratusza dzielnicy Kensington w dniach 13 - 15 May 2011.
kolekcjonerski dom lalek
domek lalek


domki lalek domki dla lalki Barbie galeria tradycyjny dom lalek niezbędnik wyposazenie do domku dla lalek o nas robienie domku dla lalek czytelnia tradycyjny dom lalek zrób to sam historia domków lalek moja kolekcja